Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABANA’NIN DÜNÜ-BUGÜNÜ

Salim Yılmaz
19.12.2016 / 00:00


Bundan 655 yıl önce 1461’de Fatih Sultan Mehmet, Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu’nu sonlandırınca, Gedik Ahmet Paşa’nın donanması Abana’ya Türkleri yerleştirdi.


Hacı Yüzbaşı’nın (Ahmet, 1839) yönetimde oldugu (bir dönem bucak müdür vekilliği de yapmış) 1800’lü yılların son çeyreğinde, Kastamonu’ya yol yapımı gündeme gelmiş; Abana’ya sürgün yollanan Keseplioğulları, “Karılarımızı- kızlarımızı görürler” gerekçesiyle engel olmuştur.

Cumhuriyet dönemine “bucak” olarak giren Abana, Osmanlı döneminde 10 kezden çok ilçe olmuştur.


Cumhuriyet döneminde 1945’te ilçe olan Abana’yı, CHP’ye oy verdiği için Menderes’in başbakan olduğu Demokrat Parti cezalandırdı (1954).

1955’te İstanbul Küçükpazar Tahsildar Sokak’ta, Sabri Tığlı başkanlığında Abanayı Kalkındırma, Güzelleştirme ve Turizm Derneği kuruldu.


Yine 1955’te, benim çabamla, Gölköy Öğretmen Okulu Abana’da 2 devre (Temmuz-Ağustos) kamp kurdu. Bu kampın ardından (17 Ağustos 1955) “Gençliğin Avrupa Kampanyası” adıyla Türkiye’nin birçok yerinden gazeteciler geldi. Abana’da 5 gün kaldılar ve Abana adı tüm ülkede ünlendi.


1956’da da Limasollu Naci, 20 yıl süren İngilizce kamplarını başlattı. Bu kamplarla Abana daha da çağdaşlaşarak dünyaya açıldı.


1968’de Abana, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla yeniden ilçe oldu.
Avrupa’daki işçilerimizin katkısı, Sabri Tığlı ve Prof Ekmel Zadil’in önderliğinde, İşçi kuruluşları örnek alınarak Abana’da motor fabrikası (Elektromekanik) kuruldu (1984).


Birkaç kez el değiştiren Abana Motor Fabrikası 2011’de Kastamonu’ya taşındı (bugün Konya’da olan fabrika, “Abana Motor” adını sürdürüyor).


Motor fabrikasının kuruluşuyla Abana’da “yapı sektörü” gelişti, “site”ler kuruldu.


Şu anda Abana’ya Bozkurt, İlişi, Evrenye, Çatalzeytin ve İnebolu ağırlıklı kişiler ve köylüler daire alıp yerleşmişlerdir. Bu kişilerden Abana’da “esnaf”lık yapanlar da var.


Abana’dan göçenler, ağırlıklı olarak Marmara Adası’nın Gündoğdu Köyü’ne ve İstanbul’a yerleşmişlerdir.


Rahmetli Amcam Mesut Yılmaz’ın Çocukları Şinasi, Ender ve Mustafa, Abana’da “Sebahat-Mesut Yılmaz Yüksekokulu”nu yaptırdılar.


Şu anda okulda 300’ün üzerinde öğrenci var.


Yeşilyuva’dan Arkadaşım İsmet Şen’in oğlu, anne ve babası adına öğrenci yurdu yaptırdı (arsasını Yılmazlar verdi).


Abana turizminin 61. yılında Muharrem Sıvar, Abana Tatilya Hotel’i (ardından Aqua Abana Havuz’u) yaparak, Abana turizmini yeniden canlandırdı.

Abana bugün “emekliler cenneti”dir.


Yaz aylarında İstanbul ve Avrupa’daki Abanalıların gelmesiyle büyük canlılık yaşanıyor.


İstanbul’da çok sayıda işadamımız var.


Meslek Yüksekokulu, Tatilya Oteli, Hacıveli yolu ve Kent Ormanı, Belediye Başkanı Rıdvar Oyar’ın zamanında yapıldı. Kendisini kutlarım.

Ben, Abana’daki kahve ve otellerde 4 kitaplık kurdum. Tatilya Oteli’ndeki kitaplığa Babam “Eğitmen Necati” adını verdik.


Ben yazları Abana’daki villamda; kışları da İzmir-Karşıyaka’da Mavişehir’de kalıyorum.        

   Hepinizin Yeni Yılını Kutlarım.

     Salim YILMAZ

(Araştırmacı ve Amatör Arkeolog Tel: 0537-608 6288)tyle>

Etiketler:
Bu 1150
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR