Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Kafayla Nasıl Avrupalı Olacağız?

Salim Yılmaz
“NE ARADIĞINI BİLMEYEN, BULDUĞUNU ANLAYAMAZ”
19.04.2014 / 21:13


Biz bugün Avrupalara dek uzanmış Abanalılarız.

Bizim aile “Sarıahmetoğulları”dır. Babam “eğitmen”di rahmetli.

Babam, Ağabeyim Hayati Tahsin Yılmaz’la beni Kastamonu Gölköy Enstitüsü’ne yolladı. Ağabeyim 1952’de “Son Köy Enstitülü” olarak okulu bitirdi.

Ben 1956’da 4. Sınıftayken “Arkadaşlarımı toplu harekete teşfik” gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldım.

Ağabeyim 12 yıl öğretmenlikten sonra 1964’te Avrupa’ya çıktı. 3 ay Köln’de (Almanya) çalıştıktan sonra Brüksel’e (Belçika) geçti. Bir yıl sonra beni de aldı yanına.

Belçika’da birkaç işte çalıştıktan sonra Hollanda’da Philips Fabrikası’na sınavla girip “montör” oldum. Bir yıl sonra yanıma eşimi de aldım. Emekliliğe dek orada çalıştık.

Ağabeyim 1965’te İsveç’e geçti.

Felsefe, arkaoloji konulular başta olmak üzere, Hollanda’da tam 11 dergiye abone oldum. Fabrikada işim çok rahattı, arada bu dergileri de okuyabiliyordum.

Yabancı işçilerle yaz akşamları futbol turnuvaları, kültür etkinlikleri düzenliyorduk. Adım “Kominist Salim”e çıktı. Ama ben “Avrupa Komünisti”ydim. “Ortodoks Marksizm”e karşıydım. Stalin mahvetmişti komünizmi.

Ağabeyim İsveç ve köy enstitüleri üzerine kitaplar yazdı. 30 yıl Abana Gazetesi’ni çıkardı. Bugün de, Abana’nın en eski haber sitesi olan “abanagazetesi.net”i sürdürüyor.

Hollanda’daki evimde büyük bir kitaplık kurdum. Bu kitaplarımı Abana’daki “villam”da sergileyeceğim. Evim bir “kültür sitesi” olacak.

* * *

11 Nisan (2014) akşamı TRT’de “Karaman” konulu bir izlence yayımlandı.

Karaman müzeleri sergilendi, antik dünya ile ilişki kuruldu ama Yunanistan’a giden Karamanlılara (Rumlar) değinilmedi.

Atatürk’ün de Karamanlı olduğu vurgulanmadı.

Karamanlı Mehmet Bey’in Türkçe tutkusuna değinilmedi.

Philips’te beraber çalıştığımız Karamanlı Ali Yavuz “Biz Osmanlı torunlarıyız” deyince, “Sen Osmanlı değil, Karamanlısın demiştim ona.

Anadolu beyliklerinden Candaroğulları ve Çobanoğulları (İş Bankası Yayınları) araştırma kitaplarını okuyunca tarihimizle yüzleştim.

Candaroğulları ve Çobanoğulları beylikleri, Timur’a bin at yollayarak Osmanlı’dan korunmak için yardım istemişler. Candaroğulları ve Çobanoğulları, Karaman Beyliği’ne ve Akkoyunlu Uzun Hasan’a da benzer amaçlı armağanlar yollamışlar.

Abana’yı 1461’de Osmanlılar Türkleştirmiş.

İnebolu’dan 2.000 Pontuslu 1923 değişimiyle Yunanistan’a yollanmış.

Safranbolu’daki 2.000 Hıristiyan Türk’ü de o değişimle Yunanistan’a (zorla) yollanmış. “Safranbolu evleri”  bu Türklerin eseridir.

Bunlar TRT’de araştırma konusu yapılmıyor!

Bu kafa ile nasıl Avrupalı olacağız?

Karamanlis bile Karamanlıymış. Bunların hiç mi kalıntısı yok Karaman’da? Güneşi balçıkla sıvayamayız.

İstanbul’a göçen Anadolulular, Karadenizliler nasıl derneklerini kurmuşlarsa, Yunanistan’a göçenler de capcanlı Anadoluluklarını sürdürmektedir.

Anadolu’da nasıl müzelerimizi kurmuşsak, kitaplıklarımızı da kurmalıyız.

49 yıllık Avrupalılıktan sonra gelecek ayın (mayıs) sonlarında temelli yurda dönüyoruz. Yazları Abana’da; kışları da İzmir Karşıyaka-Mavişehir’de geçireceğiz.

Oğlum Murat Yılmaz Abana 1965 doğumludur. Hollanda’da uçak teknisyenliği ve uçak mühendisliği okullarını bitirdi. 6 yıl ABD’de pilot öğretmenliği yaptı. Biz de o Amerika’dayken, 2 kez Amerika’yı görme şansını yakaladık. Oğlum şimdi Sunexress’te kaptan pilot ve pilot öğretmeni olarak çalışıyor. Kuruluşun “seçici kurul”unda da görev yapıyor. İki torunum var. Büyüğü kolleje gidiyor. Karşıyaka Yelken Kulubü’ne de gidiyor.

Kalın sağlıcakla.

Etiketler:
Bu 1535
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR