Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İlk Kadın Mitinginin 100. Yılında
5.000 KADIN KASTAMONU'DA BULUŞTU

<center> İlk Kadın Mitinginin 100. Yılında </center><center><font color=’blue’>5.000 KADIN KASTAMONU'DA BULUŞTU  </font></center>
11.12.2019 / 01:43


İlk kadın mitinginin 100. yılında 5 bin kadın Kastamonu'da buluştu.

Anadolu'nun paylaşılmasına karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da ilk kadın mitinginin yapıldığı Kastamonu'da, 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında “kortej yürüyüşü” ve “anma programı” düzenlendi.K3Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 5 bin kadın, Kışla Parkı'nda biraraya geldi.

Buradan Cumhuriyet Meydanı'na dek yapılan yürüyüşte, atlar ve kağnı arabası da yer aldı. Kimi kadınların ilçelerine özgü giysilerle katıldığı yürüyüşte renkli görüntüler oluştu.

Yürüyüşün ardından Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı'na çelenk sunuldu, konuşmalar yapıldı.K4Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz:

"Bugün burada atalarımızın, dedelerimizin, nenelerimizin ruhunu aynen içimizde koruyoruz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Milli değerlerimiz siyasi, ticari ve diğer tüm konuların üzerindedir. Onlar, memleketimizi düşmandan temizlediler. Bizler hep birlikte memleketimizi ve Türk insanını yüceltmek için çalışıyoruz." K5Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen:

"10 Aralık 1919'da Kastamonu'da hepimizi heyecanlandıran bir miting düzenlendi. Kadınların organize ettiği ve kadınların katıldığı bu miting, Anadolu'da bu yönde gerçekleştirilen ilk miting oldu." K6İlk kadın mitingine 3 bin kişinin katıldığını vurgulayan Ergezen, şöyle sürdürdü:

"Kastamonu'nun nüfusuna oranla düşündüğümüzde neredeyse herkes o gün bu meydandaydı. Zekiye Hanım'ın sözlerindeki milli şuur ve heyecan, 100 yıl ötesine, bugünlerimize ışık tutuyor. Biz, bu şuur ve heyecanı 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi karşısında, tüm Türkiye'de milyonlarca vatandaşın meydanı doldurmasıyla gördük ve yaşadık. İstanbul, Ankara ve darbecilerin silaha sarıldığı her yerde milletimiz ayağa kalktı. İstiklal ve istikbale yapılan bu saldırıya hep birlikte karşı koyduk. Allah'ın yardımı ve milletimizin basiretiyle, bu alçak saldırıyı hep birlikte püskürttük."K7CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca:"Bizler bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadınlarımızla, erkeklerimizle vatanımızın bağımsızlığı, özgürlüğümüz, çağdaş cumhuriyetimiz için kadınlarımızla birlikte mücadele edebiliyorsak, işte 10 Aralık'ta, burada bu kürsülerden bizlere seslenen, Anadolu'da bir ulusal kadın direnişini başlatan Zekiye Hanımlara, Şerife Bacılara borçluyuz."  Karaca yöyle sürdürdü:

"Bizler, bugün sizlerle birlikte, dünyada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir ferdi olmanın haklı onurunu yaşıyorsak, yolundan izinden gittiğimiz ve asla yolundan dönmeyeceğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. Bizler de 100 yıl önceki o ruhla görev beklemeden, yurdumuza dönük her türlü mücadeleye, özellikle kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek için görev beklemeyeceğiz. Görev bizimdir diyeceğiz."

Kadın cinayetlerine de değinen Karaca, "Her gün bir kadınımız cinayete kurban gidiyor. 2019 yılında 390 kadınımızı cinayete kurban etmişken, bizler görev beklemeyeceğiz, görev bizimdir diyeceğiz. Yeniden hep birlikte dayanışarak, bir kadın mücadelesini bu topraklar için Şerife Bacı için, Mustafa Kemal Atatürk için, hep birlikte yeniden vereceğiz." 

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 116 defa okundu