Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İlk Kadın Mitinginin 100. Yılında 81 İlden Kadınlar
KASTAMONU'DA OLACAK

<center> İlk Kadın Mitinginin 100. Yılında 81 İlden  Kadınlar </center><center><font color=’blue’> KASTAMONU'DA OLACAK </font></center>
06.12.2019 / 15:07


Anadolu'nun paylaşılmasına karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da ilk kadın “miting”inin yapıldığı Kastamonu'da, 3 gün boyunca 100. yıl etkinlikleri yapılacak.

İlk kadın mitinginin 100. yılında 81 ilden 3.000’den cok kadın Kastamonu'da olacak.Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan:

"Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti’nin öncülüğünde 10 Aralık 1919'da ilk kadın mitingi Kastamonu'da işgale karşı yapıldı. Kız Öğretmen Okulu bahçesinde üç binden fazla Kastamonulu kadın bir araya gelerek bu mitingi düzenledi. Mitinge katılanlar tarafından o dönemin önemli devlet başkanlarının eşlerine telgraf çekiliyor. ABD Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın eşi ile İtalya ve İngiltere kraliçelerine telgraf çekilmiştir. O telgraf o gün mitingde okunuyor." 

Kaplan sürdürdü:

"Kastamonu, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı'nda en fazla şehit veren illerden biri. Bu nedenle en fazla acıyı çekenler de Kastamonulu kadınlarımız olmuştur. Çocuklarını cepheye gönderen kadınlar ne yazık ki bir daha onları görememiştir. İşte bu yüzden bu mitingin Kastamonu'da yapılması tesadüf değildir. İstiklal Yolu dediğimiz yol buradan başlıyor. Bu yoldan cepheye silah ve yardım gidiyor. Kastamonulu kadınlar canları pahasına Milli Mücadele için silah taşımıştır. Kastamonulu kadın kahramanların en bilinenleri Şerife Bacı ve Halime Çavuş'tur. İşte bu yüzden bu mitingin tesadüf olma şansı yok. Bu miting aynı zamanda kadın kahramanların ortaya çıkmasında tetikleyici rol oynamıştır."M3Mitingin 100. yılı nedeniyle PTT’nin "100 Yıl İlk Kadın Mitingi" pulu bastırıldığını vurgulayan Kaplan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"9-10 ve 11 Aralık'ta 3 gün boyunca etkinlikler yapılacak. 81 ilden kadınlar bu mitinge davet edildi. Ayrıca İstanbul'dan 1.000’in üzerinde kadın bu mitinge katılacak. Üç gün sürecek etkinlikler kapsamında, söyleşiler, paneller, tiyatro gösterileri ve konserler olacak. Devlet Opera ve Balesi konser verecek."

(Bu haber “kastamonuguncel.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 198 defa okundu