Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİNOP’TA ‘LAKERDA’ ŞENLİĞİ

SİNOP’TA  ‘LAKERDA’  ŞENLİĞİ
08.11.2019 / 14:13


Sinop Kültür ve Turizm Derneği’nce, lakerda şenliği düzenleniyor.

Bu yıl 2.’si düzenlenecek olan şenlikle Sinop’ta 3 bin yıllık bir gelenek olan “lakerda”nın (torik ya da palamut’un tuzda bekletilmesi), hem ekinsel olarak paylaşılması ve hem de ekonomik değere dönüşmesi amaçlanıyor.

Şenlikle, tarihsel olarak çok eskilere giden balıkçılık kültürünün bir parçası olan "lakerda" üretimini özendirmek ve bu geleneğin geleceğe taşınmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. 

Sinop Belediyesi, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası, Sinop Üniversitesi ve Su Ürünleri Fakültesi’nin katkılarıyla “2. Lakerda festivali” 15-17 Kasım’da Buzhane ve bahçesinde yapılacak.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu:

Sinop, yeşiliyle deniziyle doğası, tarihiyle kültürüyle insanıyla öyle bir hazinedir ki, biz bunları ne yeterince yaşayabiliyoruz, ne de bunlardan ekonomik olarak yararlanabiliyoruz.  İşte balık ve balıkçılık da bunlardan biri. Elimizdeki en önemli ürün olan balık ve balıkçılıktan yeterince yararlanamadığımızı, bu sektörün ekonomimize ve turizmimize yeterince katkı vermediğini düşünüyoruz. Sinop önce bir balık ve deniz şehridir. Doğal limanı sayesinde Karadeniz sahillerindeki diğer tüm şehirlere göre avantajlı konumdadır. Bu konumu sayesinde MÖ 1000'lere varan tarihsel bir mirası da vardır.  Amacımız tarihsel olarak çok eskilere giden balıkçılık kültürünün bir parçası olan "lakerda" üretimini teşvik etmek, böylece bu geleneğin geleceğe taşınmasına katkıda bulunmak. Evlerde çeşitli nüanslarla yapılan lakerda çeşitlerini ve deneyimini gün ışığına çıkararak Sinop Gastronomi Kültürü’ne katkı sağlamaktır. Farklı aromalar ve tatlardaki lakerda ürünlerinin oluşması ile mutfak kültürü zenginleşecektir. Böylece palamut ve torik her mevsimde tüketilebilecektir. Ayrıca barbun, çinekop, hamsi gibi diğer balık türlerinden yapılan tuzlama ürünlerinin de tekrar yapılmaya başlanması ve Sinop gastronomisine kazandırılması mümkün olacaktır.  Bu yolla katma değerli ürünler oluşturularak şehir ekonomisine ek bir katkı sağlanacak ve hem de ürün tanıtımı ile turizm potansiyeli arttırılacaktır. Beraberinde amatör balıkçılığı teşvik edecek, belki amatör balıkçılık turizminin kapısını da aralayacaktır. Özellikle balığın bol olduğu kış aylarımızda ‘balık gastronomisi turizmi’ni canlandırabilirsek amacımıza ulaşmış oluruz.”

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 186 defa okundu