Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İlimizde Elma Üretiminde Artış
BEKLENİYOR

<center> İlimizde Elma Üretiminde Artış </center><center><font color=’blue’> BEKLENİYOR </font></center>
16.10.2019 / 02:20


Kastamonu'da geçen yıl 5.000 tonda kalan elma üretiminin bu yıl 15.000 tona çıkacağı varsayılıyor.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, ilde üretilen amasya, granny smith, golden ve starking türü elmanın hasadının sürdüğünü söyledi.

İl genelinde yaklaşık 11 bin dekar alanda elma üretiminin yapıldığını belirten Butur, geçtiğimiz yıl rekoltenin “zirai don” nedeniyle düşük kaldığını dile getirdi.

Bu yıl üretimien geçen yıla oranla çok yüksek olduğunu anlatan Butur, "15 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Rekolte daha yüksek olacaktı, ancak Kastamonu'da bu yıl dolu afeti yaşadık. Bu nedenle elma rekoltesi baya düştü. Rekolte iki üç katına çıkabilirdi" dedi.

Elma üreticilerinin topraklarına “tahlil” yaptırması gerektiğini vurgulayan Butur, "Hangi bölgede hangi elma fidanının olacağının iyi araştırılması gerekiyor. Bu işi bilimsel ve bilinçli yapmamız gerekiyor. Son zamanlarda bilim adamları küresel ısınmadan bahsediyorlar. Afetleri çok sık yaşıyoruz. Bu nedenle de TARSİM'i bütün üreticilerimizin her alanda yaptırması gerekiyor" dedi

Elma üreticisi Hilmi Karagücük de, dolu yağışının üretimi düşürmesine karşın, geçen yıla oranla bu yılki verimin güzel olduğunu belirtti.

Elmayı kilogramı 2 ila 5 lira arasında sattıklarını vurgulayan Karagücük, elma hasadının bu ay içinde tamamlanacağını kaydetti.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 191 defa okundu