Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kastamonu’nun ‘Coğrafi İşaretli’ 11 Ürünü
TANITILDI

<center> Kastamonu’nun ‘Coğrafi İşaretli’ 11 Ürünü </center><center><font color=’blue’> TANITILDI </font></center>
14.10.2019 / 09:54


Gastronomi” alanında geniş bir “yelpaze”si olan Kastamonu'nun yöresel tadları, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi'nde dünyaya tanıtıldı.

11 tür coğrafi işaretli ürünün yanısıra, tür tür tadlar ve el emeği göz nuru ürünler, konukların beğenisine sunuldu.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO), Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediye Başkanlığı ile Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle Ankara'da düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'ne Kastamonu, 28 ürünü ile katıldı.

"Anadolu'dan Dünyaya" “tema”sıyla hazırlanan bu tanıtımda Kastamonu'nun coğrafi işaretli 11 ürünü de tanıtıldı: Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Taş Baskısı, Kastamonu Simit Tiridi, Kastamonu Pastırması, Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Daday Etli Ekmeği, Devrekani Hindi Banduması, Pınarbaşı Kara Çorbası ve Tosya Pirinci.

Coğrafi işaret çalışmaları süren Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Doğanyurt Kestane Balı, Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Fındık Şekeri, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Göce Çorbası ve Tosya Kıstısı da tanıtıldı.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu:

"Bu yıl 2.'si düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler’de inanılmaz bir yoğunluk yaşadık. Kastamonu standı olarak 11 ürünümüzle ve doluluğumuzla inanın alanımızda yoğunluktan neredeyse ziyaretçilerimizi kabul edemedik. Çok güzel bir ilgiyle karşılaştık. Şu anda coğrafi işaretli ürünlerimiz 56 farklı ülkeye gitmeye başladı. Bunlardan en önemlileri Kastamonu çekme helvası. Mükemmeli yakaladık ve artık hedefimiz 56 değil 156 ülke. Hem turizm açısından hem üretim açısından ürünlerimizde doğallık olması ve kendi üretimimizin olması. Ürünlerimiz; sanayi ve tarım bakımından kendi ciddi anlamda ülkemize değer kattığımızı düşünüyoruz. Standımızda çok güzel bir ilgiyle karşılaştık. Gelenler ilk defa karşılaştıkları lezzetlerle tanıştılar. Kastamonu, çok eski bir tarihi ve kültürel yapısı olduğu için inanın hem doğal güzellikleri hem de yerel ürünleriyle gelinmesi ve görülmesi gereken bir yer.”

(Bu haber “dogrusozgazetesi.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 252 defa okundu

YAZARLAR