Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İnebolu Balıkçıları:
‘İTİLEN VE KAKILAN DURUMUNDAYIZ!’

<center> İnebolu Balıkçıları: </center><center><font color=’blue’>‘İTİLEN VE KAKILAN DURUMUNDAYIZ!’ </font></center>
17.09.2019 / 01:58


İnebolu balıkçıları, limanın özelleştirilmesiyle barınak sorununun çözülmediğini belirterek dert yandı. “Biz şu anda İnebolu Limanı’nda itilen ve kakılan durumundayız. İnebolu balıkçılarına kimse sahip çıkmıyor. Bir zaman toplantılarda şeref sözü veren siyasetçiler ortadan kayboldu” dedi.

İnebolu’da  32 yıldır balıkçılık yapan Akın Kara:

’’İnebolu’da limanın özeleşmesi ile biz balıkçılar şamar oğlanına döndük. Barınakta yer olmadığı için her gün kayıkçı kavgası yaşanıyor. Limanın özelleşmesi, yerin daraltılmasıyla balıkçılar her gün kavga ediyor. İnebolu Limanı’nda balıkçı barınağı sorunu da çözülmedi. Bir zaman toplantılarda şeref sözü veren siyasetçiler ortadan kayboldu. Bu durum sadece İnebolu’nun sorunu değildir, Kastamonu’n unda sorunudur.  Abana Limanı’nın ağzı kapalı durumda, Özlüce Limanı’nın ağzı kapalı durumda, Doğanyurt Limanı’nın ağzı kapalı durumda. Bu liman Karadeniz’de boşaltılan tek liman, tarihi liman, atalarımızdan, dedelerimizden kalan tek liman İnebolu Limanı’dır. Bizler de bu durumu hazmedemiyoruz. Neden mi? İnebolu Limanı’nda itilip kakılmayı hazmedemiyoruz. Biz şu anda İnebolu limanı’nda itilen ve kakılan olmuş durumdayız. İnebolu balıkçılarına kimse sahip çıkmıyor. Seçimden önce boy boy projeler yapanlar, İskelle Burnu, liman arkası, Eğirdir Burnu… Buralar için gösterilen projelerin hepsi uçtu. Bize verinler sözler böyle mi tutuluyor? Kastamonu’da 3 tane milletvekilimiz var, onların bize sahip çıkmasını istiyoruz. İnebolu balıkçısı da sessiz kaldı, İnebolu da bu duruma sessiz kaldı.‘’ 

İnebolu Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcı Ahmet Çelebi:+

‘’Seçim zamanı projeler havada uçuştu ama barınak yok, ödenek yok, proje yok.Projelerin çizilmesi için de ödenek çıkmayınca barınak da yapılamıyor. İnebolu Limanı’na biz tekne ve kayığımızı çektiğimizde, İnebolulu vatandaşlarımız balığını iskeleden de alabiliyordu. Şimdi ise İnebolu Limanı’na vatandaşlar giremiyor. Bu durum esnaf ve vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durum. Bu durum İnebolu’nun ekonomisini de ilgilendiriyor.  İnebolu’da seçim zamanı toplantılarda şeref sözü veren siyasetçilerimiz neredeler? Biz İnebolu’ya yeni balıkçı barınağı yapılmasını istiyoruz. İnebolu Limanı özelleştirmeden önce balık sezonunda bir kayıkta en 30 tane işçi çalışan olurdu. İnebolu Limanı’nda 7 tane balıkçı barınağı var ama şu anda bir tanesi faal durumdadır…”

Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın:

‘’İnebolu’da balıkçılarımızın çok sorunları buluyor. Büyük balıkçılar avlanmalarını geniş çaplı olarak büyüttüler. Karadeniz bir göl. Karadeniz göl olduğu için takımlar büyüdü, cihazlar büyüdüğü için o yüzden küçük balıkçılar göz açamaz duruma geldi. Balıkçının bir küçük misine ağı vardı o da yasaklandı. Biz devlete bunun vergisini vererek almamıza rağmen devlet bu ağı kullanmamızı yasaklandı. Devlet ipimizi almadı, parasını da vermedi. Bunun yanında şimdi bizim kalkan ağlarımız vardı, 30 minim 32 minim göz açıklığı olan kalkan ağlarımız vardı, bunlar da yasaklandı ve bu durumda devamlı ibre küçük balıkçının üzerine oynuyor. O yüzden küçük balıkçı mağdur durumda. Denizlerimizde bu yıl palamuttan da ümidimiz yok. İnebolu Limanı’nın en başından konuşulup sattırılmaması lazımdı. Limanın özelleşmeden önce yenisinin yapılması gerekiyordu. Balıkçıların mağdur edilmemesi lazımdı. Limanda amatör balıkçılar ile birlikte en az 300 balıkçımız buluyor. İnebolu Limanı satıldığı için işletmeci balıkçılarımıza her şeyi söylemek zorunda, o yüzden bu durum özelleştirilmeden önce düşünülmesi gerektiğini söyledi.”

(Bu haber “inebolupostasi.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 204 defa okundu

YAZARLAR