Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Abana’da Ceviz Hasat Şenliği: ‘CEVİZ DEYİNCE DE ABANA
AKLA GELECEKTİR’

<center> Abana’da Ceviz Hasat Şenliği: ‘CEVİZ DEYİNCE DE ABANA  </center><center><font color=’blue’> AKLA GELECEKTİR’  </font></center>
13.09.2019 / 11:20


’’Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’’ kapsamında Altıkulaç Köyü’nde kurulan İlhami Tığlı’nın (1957) ceviz bahçesindeki hasat şenliği yoğun bir katılımla yapıldı.

Abana Belediyesi ile Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün işbirliğiyle yapılan hasat şenliği, Yüksek Ziraat Mühendisi Ercan Er’in “Ceviz Yetiştiriciliği” konulu sunumuyla ile başladı.

Hasbahçe’deki sunumda, üreticilere ve katılımcılara cevizin önemi, bakımı, toprak ve iklim koşulları gibi önemli bilgiler aktarıldı, sorular yanıtlandı.

Ardından, Altıkulaç Köyü’ndeki 40 dönümlük ceviz bahçesinde hasat şenliği yapıldı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz:

"Dağlık bir coğrafyaya sahip olmamız burada tarım yapılamaz demek değil. Bilhassa bizi daha fazla verim almak için yeni teknikleri ve yeni yöntemleri kullanma konusunda daha da gayretlendirmeli. Mutlaka bu arazileri iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz." 

Karadeniz, "Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur" savsözünü vurgulayarak, "Çünkü bıraktığınız arazi birkaç yıl içerisinde ormana dönüşüyor. İşte onun için biz bu arazilere bakmak ve ormana dönüşmesini önlemek zorundayız. Bu konuda da özellikle büyükşehirden köye göçenlere buradaki arazilerine sahip çıkması konusunda büyük görevler düşüyor." 

Abana'nın, yetişen ceviz türleriyle üretimi artırmada “iddialı” olduğunu vurgulayan Karadeniz şöyle sürdürdü:

"Sarımsak denince nasıl Taşköprü akla geliyorsa, ceviz deyince de Abana gelecektir, buna inanıyorum. Çünkü buranın iklimi müsait. Görüyoruz ki önayak olacak üreticimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız var. Hasat şenliğinin hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm üreticilerimize bol kazançlar diliyorum."C3Abana Kaymakam Vekili Barbaros Abkulak:

"Katma değeri yüksek bir ürün olan cevizin Abana'da yetişmesi, bunun kanıtlanması çok güzel bir şey. Civarda da üretimin artmasına vesile olacağını düşünüyoruz. İlçenin tarımsal gelişimi noktasında özellikle stratetik ürünlere gerekli desteği verip bunların sayısının artırması, çiftçinin para kazanması gerekiyor. Devletimiz her türlü desteği veriyor, vatandaşlarımızın yükü teşviklerle azaltılıyor. Bugün burada gördüğümüz gibi üreticilerin desteğiyle de güzel şeyler ortaya çıkıyor. Kestane balı, kestane, kivi ve ceviz konusunda önümüzdeki yıllarda çok güzel işler ortaya konacaktır." 

Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül:

"Son yıllarda ilçemizde profesyonel anlamda üretilen kestane balının ciddi getirisi olmaya başladı. Kestane balı ile markalaşma yolunda ciddi çalışmalarımız var. Kivi de öne çıkmaya başladı, ciddi ticari getirisi var. Son olarak da cevize girmeye başladık, bu da bugün şenlik yapmamıza vesile olan üreticimiz sayesinde oldu. İnsanlar İlhami Tığlı Ağabeyimizi örnek aldı. Onun emekleri sayesinde vatandaşlarımız verimsiz ağaçlarını aşılatıp ürün almaya başladı. İnşallah bundan sonra ilçemizde ticari önem taşıyan ürünlere değer katacak şenlikler yapacağız. İnsanlara tarımdan kazanç kapıları açmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

"Kastamonu'da son 6 yılda 250 bin ceviz fidanını diktik.

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman

"İlimizde bazı ürünler çok önemli, Taşköprü'nün sarımsağı, Tosya'nın pirinci gibi. Ceviz, fındık, kestane, yem bitkileri saymakla bitmez. Ceviz konusunda da hassasiyet gösteriyoruz. Son 6 yılda ilimizde 250 bin ceviz fidanını diktik. Bakarsak bağ olur sözünün örneği burada, Abanalı çiftimiz İlhami Tığlı. İlk tanıştığımızda verim alamadığını, cevizleri sökmek istediğini söyledi. Çok gayret etti, aşılamayı öğrendi, çeşitleri değiştirdi. Yüzde 50 hibe ile traktörünü aldı. O günden bu yana ara ara uğrarız, yerinde görürüz. İl özel idaresi kaynağı ile projelerimize katkı buluyoruz. Bakanlığımız da sertifikalı fidan kullanımına destek veriyor. 5 dekar ve üzerinde meyvecilik yapan üreticinin masraflarının çoğunu bakanlığımız karşılıyor. Bu ayın sonuna kadar tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlennesi, depolanması, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi projeleri devam ediyor. Bakanlığımızın yüzde 50 hibe verdiği projelere bu yöreden mutlaka başvuru bekliyoruz."

İlhami Tığlı:

"Cevize olan ilgim çocukluk yıllarıma uzanıyor. 1980'li yıllarda denedim, farklı sebeplerden başarılı olamadım ve hevesim kursağımda kaldı. Fidan satan bölgelere gidip bu işin nasıl yapılacağını, inceliklerini öğrendim ve bahçemi kurdum. İlk etapta 50 fidanla başladığım ceviz üretiminde devlet desteğini de alarak üç farklı türde 700'ün üzerinde ağaca ulaştık. Aşılama yöntemiyle Abana ve çevre ilçelerde verimsiz binlerce ağacı yeniden ürün verebilir hale getirdik, ekonomiye kazandırdık. Memleketimiz ve ülkemiz için daha çok çalışmak ve üretim yapmamız inancıyla gecemizi gündüzümüze katarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz." 

(Bu haber “abana.bel.tr”den derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 256 defa okundu

YAZARLAR