Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sinop'ta
MUZ YETİŞİYOR!

<center> Sinop'ta  </center><center><font color=’blue’> MUZ YETİŞİYOR! </font></center>
12.09.2019 / 10:43


Sinop'ta Remzi Mert Özcan (28), kafeteryası önüne 2 yıl önce diktiği, bakım ve gübrelemesini yaptığı muz ağacı, 7 m’ye ulaşıp, yemiş vermeye başladı. Kafeteryaya gelenler, Akdeniz ve Ege gibi sıcak bölgelerde yetiştirilen muzun Karadeniz'de yemiş vermesine şaşırırken, yoldan geçenler de ağaca ilgiyle bakıyor. 

Remzi Mert Özcan: 

“Bu ağacı iki sene önce diktik. Şimdi meyvesini yiyoruz, çok güzel. 'Sinop’ta muz yetişmez' dediler, biz diktik yetişiyor. Tarım yapanlar da dikmeli. İsteyenlere fidesini veriyoruz. Başka bir yerde tutmadı, bunun toprağını Sinop’un Ada bölgesinden aldık. Oranın toprağıyla daha verimli yetişti. Bir de rüzgâr almıyor, güneşi de bol alınca gayet güzel yetişti.” 

Sinop’ta Oturan Mete Çağdaş:

"60 yıldır Sinop’tayım ve muz yetiştiğini ilk kez görüyorum. Ama bizim çocukluğumuzda Sinop’ta mandalina bahçeleri vardı, zeytin ağaçlarımız vardı. Hatta Sinop’ta zeytinyağı çıkartılıp Rusya’ya zeytinyağı ticareti yapıldığı büyüklerimiz tarafından konuşuluyordu. Ama muz ağacını ilk kez görüyorum, ben de şaşırdım. Demek ki Sinop’un ılıman iklimi var ki, bu tür Akdeniz meyvelerini üretebiliyor." 

(Bu haber “hbr.haber57.com.tr”den derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 236 defa okundu

YAZARLAR