Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> Salim YILMAZ: </center><center><font color=’blue’> ABONOU TEİKHOS, ABANA DEĞİL, İNEBOLU’DUR </font></center>
KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hasan Baltacı: Küre’ni̇n ‘Maden Payı’ Alınamadığından
YOL, SU VE ALTYAPI ‘İHALE’LERİ DURDU

<center> Hasan Baltacı: Küre’ni̇n ‘Maden Payı’ Alınamadığından  </center><center><font color=’blue’> YOL, SU VE ALTYAPI ‘İHALE’LERİ DURDU </font></center>
10.07.2019 / 10:24


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nun 98’nci birleşiminde gündem dışı söz alan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre İlçemizin maden payından elinizi çekin” dedi.

Etibakır AŞ’nin geçmiş yıllarda Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne doğrudan aktardığı maden payının, AKP’nin “Maden Kanunu”nda yaptığı değişiklikle bundan böyle Hazine Bakanlığı üzerinden aktarılacak.

Baltacı, 30 Haziran’a dek Kastamonu Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme BirliğI’ne aktarılması gereken bu payın (7 milyon TL) yatırmadığını ve bu nedenle köylere yönelik planlanan yol, su ve altyapı işlerine ilişkin artırımların (ihale) “iptal” edildiğini söyledi:

Kastamonu’nun en önemli maden ilçesi olan Küremizin sahip olduğu yeraltı zenginliği 2004 yılında yok pahasına hediye edilmişti. Şimdi de Etibakır AŞ’nin Özel İdare ile Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2018 yılı için maden payı olarak aktarması gereken yaklaşık 7 milyon lira maalesef Hazine Bakanlığı’nca gasp edilmiştir. Şubat ayında Meclis’e getirilen ve tüm itirazlarımıza rağmen maden kanuna eklenen geçici 43’üncü maddeyle bu kaynağın adresini bakanlık olarak değiştiren iktidar, bakanlığın 30 Haziran’a kadar bu payları özel idare ve birliğe ulaştırması gerektiğini bildiği halde sessizliğini korumaktadır. Köylere yönelik planlanan yol, su ve altyapı işlerine ait bu ihaleler bu gaspçı anlayış nedeniyle bir bir iptal edilmektedir. Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin.” +

(Bu haber “kurebulten.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 135 defa okundu


YAZARLAR