Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
15.06.2019 / 02:17

Salim YILMAZ

Kurtuluş Savaşı’nın limanı İnebolu’dur.

Atatürk, Lenin’den silah ve para ister.

Türk cumhuriyetleri, Atatürk’e verilmesi için altın yollarlar (Lenin de bu altınları Atatürk’e silah ve altın olarak yollar).

Yardımlar, İnebolu başta olmak üzere, Karadeniz’deki limanlardan Ankara’ya ulaştırılır.

İnebolu’nun yılmaz kayıkçıları bu cephaneleri karaya çıkarır.

Cephaneler, başta Şerife Bacı olmak üzere, kağnılarla ve sırtlarda Kastamonu’ya; oradan da Ankara’ya ulaştırılır.

Atatürk, Türkiye Komünist Partisi’ni de kurar! İki yıl sonra kapatır. 300 komünist ve sosyalist hapse atılır. Mustafa Suphi ve 15 Türk komünisti Sürmene açıklarında denize çapalanır! 

Atatürk 1919’un 19 Mayıs’ında Samsun’a çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nı başlattı (Pontuslularla Türklerin arasını bulmak için yollanmıştı).

Bandırma Vapuru’yla 16 Mayıs’ta İstanbul’dan çıkıyor. Deniz fırtınalı olduğundan, İnebolu’ya çıkamıyor. Yoksa Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı İnebolu’dan başlatacakmış!

Kurtuluştan sonra İnebolu Kayıkçılar Loncası’na “Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası” veriliyor.

Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’ya gitmek için yazarlar, şairler, aydınlar İnebolu’ya geliyor.

1 Ocak 1921’de İnebolu’ya çıkan Nazım Hikmet:

“Biz o zamanlar, yani 1919’da Bahriye Mektebi öğrencileri Enternasyonal Ekim Devrimi’nden bile habersizdik. İnebolu’daki Spartaküslerle karşılaşıncaya kadar Engels, Maxs, Lenin adını bile duymadığımı söylesem bana inanmazsınız. Komünizm’in ‘K’sını bile bilmiyordum o zamanlar.”

Özellikle Spartaküsler grubunun içinde, 1940’larda Mehmet Sadık adıyla CHP’den milletvekili olan Sadık Ahı, Nazım’ı çok etkiler. Max’ı, Engels’i, Hegel’i, kapitalist-komünist manifestosunu, Rusya ve Fransa’daki devrimci işçi hareketlerini Nazım’a aşılamıştır.

İnebolu’da buluşan iki yakın arkadaş Nazım Hikmet ve Vala Nurettin, bilgilerini arttırmak ve uygulamaları yerinde görmek için Sovyetler Birliği’ne gitmeye karar verirler (Nazım, 1921’de Moskova Doğu Emekçileri Komünist Ünüversitesi’ne yazılır).

Komunist şiirler yazdığı için (Türkiye’de) 17 yıl hapis yattı.

Açlık grevine başladı. DP’nin affıyla hapisten çıktı ama polis peşini bırakmıyordu. Askere alıp öldüreceklerdi.

Refik Erduran’ın kiraladığı sandalla Karadeniz’e açıldılar. Romen tankeriyle Romanya’ya, oradan da Moskova’ya vardı.

Stalin Rejimi için “diktatörlük” demiş. Peşine polis takmışlar.

Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963’te, elinde o günün gazeteleriyle odasının kapısının ardına yığılıp kalmıştır (doğumu 20 Kasım 1901 Selanik).

Ben Avrupa’da maxizm’i, Engels’i, Lenin’i, Hegel’i hep okudum. Çok sayıda dergiye oboneydim.

İNEBOLU NEDEN İL YAPILMIYOR?

1920’lerde İnebolu Samsun’dan büyüktür.

Adil Tığlıoğlu: (İnebolu, 1902):

“Memleketimiz (İnebolu) geniş bir hinterlandın iskelesi olduğu ve önemli ölçüde istihsali bulunduğu için, Karadeniz sahilinde Trabzon’dan sonra en işlek bir sahil şehri idi. Samsun’dan da ilerde idik. Ne zaman Samsun’a tren geldi, o vakit inkişaf etti. Ne zaman tren Erzurum’a vardı, Trabzon’un hinterlandı bölündü, işlekliğini kaybetti. Ve zenginleri de yavaş yavaş İstanbul’a göç etmeye başladı. (…) İnebolu’ya her gün bir, iki, hatta bazı günler yedi-sekiz vapurun geldiği olurdu. Yazın altı ay kereste gemileri iskelemizden eksik olmazdı” (Yeni İnebolu Gazetesi, 15 ve 22 Eylül 1977).

Atatürk’ün Lenin’e yazdığı 26 Nisan 1920 tarihli mektubunun 99. Yılı’nda (26 Nisan’da) İnebolu’da bir “tören” ve “Denizdeki Kuvayı Milliye ve İnebolu Paneli” düzenlendi.

Aşağıdaki alıntıları bu “panel”deki konuşmalardan aldık. Bu panelde İnebolu’nun ve Sovyet yardımlarının altı çiziliyor (Kaynak: Yeni İnebolu Gazetesi, 3 Mayıs 1919).

Tarihçi-Diş Hekimi Mustafa Fakazlı:

Atatürk İstanbul’dan 16 Mayıs 1919’da çıkıyor. Çok fırtınalı bir havada, öğleden sonra Karadeniz’e çıkıyorlar. Tabiri caizse sallana sallana, ayakta durulamayacak bir ortamda 17 Mayıs gece 23.00’te İnebolu önüne gelip, demir atıyorlar. Demir attıktan sonra  filika indirmeyi deniyorlar ama indiremiyorlar. Çünkü fırtına var. Karadan, denk kayığı yüzdürüp, onu almak için gayret ediyorlar, biraz da gece olduğu için cesaret edemiyorlar. Bu yüzden Atatürk İnebolu’ya çıkamıyor. Eğer İnebolu’ya çıkabilseydi, biz bugün Samsun yerine İnebolu’yu konuşacaktık!”

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Doç Dr Aleksandr Sotniçenko:

“16 Mart 1921 tarihli anlaşmanın gereği olarak 1920-1922 yıllarında Rusya’nın Novorossiysk, Tuapse ve Batum limanlarından Türkiye’ye 39.000 tüfek, 327 makineli tüfek, 54 top, 63 milyon fişek, 147.000 top mermisi (…) sevk edilmiştir. 1921 yılında Jivoy ve Jutkiy adlı 2 avcı botu hibe edilmiştir. Sovyet Hükümeti, Ankara’daki iki barut fabrikasının kurulmasında yardımcı olup, ayrıca fişek fabrikası için gerekli teçhizat ve hammadde sağlamıştır. Bunun yanısıra 1920 yılında Müsteşar Umpal Angarskiy başkanlığındaki Sovyet Diplomatik Misyonu, Moskova görüşmeleri sırasında Türk tarafına vadedilen 200 kilo külçe altını TBMM temsilcilerine teslim etmiştir.”

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz:

Karadeniz limanları içinde İnebolu, iki nedenle  özel bir yere sahiptir. Birincisi, 300.000 ton cephanenin kabaca %60’ı yani 180.000 tonu İnebolu’dan sevkedildi. İkincisi, sevkiyat, cephaneyi sadece limana getirmekle bitmedi. Karadaki varış noktalarına erişmesi gerekirdi. Önce Kastamonu, oradan da Çankırı üzerinden Ankara’ya ulaşan İstiklal Yolu’nu ve ona stratejik değer katan “kağnı donanması”nı İnebolulular kurdu ve donattı.”

Tarihçi Dr Mehmet Perinçek:

Almanya’dan 22 tane uçak satın alınmıştır Büyük Taarruz’a yetiştirilmek için. Bunlar tabi Balkanlar üzerinden getirilemez. İşgal altındadır İstanbul. Uçarak gelemezler, teknoloji o kadar mümkün değildir. Rusya ile dostluk bunu çözer: Kanatları vs sökülür. Trenlerle bunlar Novorosky Limanı’na getirilir. Gemilere yüklenir (…) 22 tane uçak İnebolu ve Trazon’a getirilmiş ve bu uçaklar Büyük Taarruz sırasında Yunan cephelerini bombalamıştır.”

Salim YILMAZ

(Araştırmacı ve Amatör Arkeolog)

Etiketler:
Bu haber toplam 1012 defa okundu

YAZARLAR