Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> Salim YILMAZ: </center><center><font color=’blue’> ABONOU TEİKHOS, ABANA DEĞİL, İNEBOLU’DUR </font></center>
KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İnebolu:
ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ

<center> İnebolu:  </center><center><font color=’blue’> ŞEREF VE KAHRAMANLIK GÜNÜ </font></center>
10.06.2019 / 04:00


Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan “silah ve cephane”nin Anadolu'ya giriş kapısı olan  İnebolu’nun, 9 Haziran 1921'de Yunan savaş gemilerine karşı direnişinin yıldönümü törenlerle kutlandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda İstanbul'dan tekne ve takalarla binbir güçlükle İnebolu'ya getirilen silah ve cephanelerin, kadın-erkek, genç-yaşlı demeden kağnılarla, Ankara'ya, bağımsızlık savaşı veren “kuvayı milli” güçlerine ulaştırılması nedeniyle, Yunan gemilerince 9 Haziran 1921'de bombalanan İnebolu’da, Yunan gemilerinin karaya çıkışına izin verilmemesinin 98. yılı nedeniyle törenler düzenlendi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz:

"Çok büyük bir fedakarlık göstermişler, hatta imkansız diye düşünülen işleri başarmışlar. Dolayısıyla bugün burada yapmış olduğumuz bu anmada, Şeref ve Kahramanlık Günü törenlerini yad ederken onların o gün gösterdikleri o fedakarlığı, yokluklar içinde gösterdikleri o büyük gayreti gözümüzün önüne mutlaka getirmeliyiz. Bundan sonra da ülkemizde yapmamız gerekenleri planlarken, yaparken hep onları örnek almalıyız.” I3Vali Karadeniz şöyle sürdürdü:

"Buradan karaya çıkarılan ve Ankara'ya, Kurtuluş Savaşı'na ulaştırılan silah ve cephane Kurtuluş Savaşı'nın belki de gidişatını değiştirmiş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının orada göstermiş oldukları mücadelede onlara ayrı bir destek vermiştir. O ruhla bu mücadele kazanılmış…”

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay:

"İlçe halkının Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu takdire değer mücadele TBMM tarafından Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı ile ödüllendirilmiştir. İstiklal Savaşı'nın yükünü şerefle taşımış yiğit İneboluluların torunları olmak bir övünç kaynağıdır."

Konuşmaların ardından temsili olarak deniz yoluyla gelen cephaneler kayıklardan alınarak iskeledeki kağnıya yüklendi. Ardından İnebolu önlerine gelen Yunan gemileri, ilçeden yapılan top atışları sonucu uzaklaştırıld

Temsili gösterilerin ardından Sahil Güvenlik gemisince “selâmlama geçişi” yapıldı.

İzlence, İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi ve öğrencilerin sunduğu halk oyunları gösterileriyle sürdü.

(Bu haber “beyazgazete.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 134 defa okundu


YAZARLAR