Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Salim YILMAZ
ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI

<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
09.03.2019 / 09:54


                   Salim YILMAZ

                 (Araştırmacı ve Amatör Arkeolog)

Ben 1962-64 yıllarında Küre-Arazi Kadastro Mahkemesi’nde zabıt kâtipliği yapmıştım.

İnebolu Güneşspor’da Kastamonu Ligleri’nde top oynardım. İnebolu Limanı’ndan İlişi Limanı’na 20 TL’ye motor tutardım. Motorlar küçük sandallardı.

1964 sonları olacak. Bir gün İlişi Limanı’na çıktığımda, kelli felli bir adam karşılamıştı kalabalık arasında beni.

Bu adam halktan para toplamış. Abana-İnebolu yolunu yaptıracakmış.

Bu adamın “sahte mühendis” olduğu, Bozkurt Adliyesi’nde ortaya çıktı.

Kastamonu Valisi Nejdet Bey’di (Yalçın). “Efe Nejdet” derlerdi. Abana-İnebolu arasındaki yolun açılmasına karar veriyor. Kepçeler çalışmaya başlıyor. “Kim Evrenye’ye önce gelirse bahşiş vereceğim” diyor. Yol sanıyorum 1965’te açıldı.

İnebolu pazarı salı ve cumartesi günleri kuruluyor. Abana’dan her saat başı minibüs kalkar İnebolu’ya şimdi. Eskiden yol yokken, denizden motorlarla gelip giderdik İnebolu’ya.

1965 Mart’ında, o zaman öğretmenlikten istifa eden Ağabeyim Hayati Tahsin YılmazBelçika’nın Brüksel kentinde inşaat montörlüğü yapıyordu. Bana “davet kâğıdı” gönderdi.

Memurluktan istifa ederek Brüksel’e gittim. Bir kömür firmasında 2 hafta çalıştım. Çalışma iznini aldım. Ağabeyim beni Hollanda’nın Utreht kentinde bir demir-çelik fabrikasına yerleştirdi. Kendisi izine gitti. İzin dönüşü İsveç’e yerleşti. Ben Hollanda’da kaldım.

1968’de sınavla Philips’e girdim. Sonra eşimi de yanıma aldım. Oğlum Murat (1965) Abana’da ilkokulu bitirdi. Hollanda’ya aldık. Hollanda’da ortaokulu ve uçak teknik ve uçak mühendisliği okullarını bitirdi. 3 yıl Foker Uçak Fabrikası’nın araştırma bölümünde çalıştıktan sonra ABD’ye gitti.

Washington yakınlarında tek motorlu uçaklarda 6 yıl pilot öğretmenliği yaptı. Oturum alamadığından Hollanda’ya geri döndü. Ben de iki kez eşimle Amerika’ya gittim, Washington ve Newyork müzelerini gezdim.

Sun Expres uçak firması, pilot almak için Hamburg’ta (Almanya) sınav açtı. Oğlum bu sınava katıldı. Şimdi Sun Expres’te kaptan pilot ve pilot öğretmenliği yapıyor. İzmir Karşıyaka’da Mavişehir’de oturuyor.

Biz de 3 yıl önce Hollanda’dan kesin dönüş yaptık. Eşimle ikimiz de Hollanda yurttaşıyız. Kışları İzmir’de; yazları Abana’dayız. 2 torunum var. Berkay 14; Koray 8 yaşındalar. Karşıyaka Yelken Kulübü’ne gidiyorlar. “Büyüyünce pilot olacağız” diyorlar.

Ağabeyim sayesinde Avrupa’ya gittim. Hollanda’da 49 yıl kaldım. Londra’nın Arkeoloji Müzesi’ni, Paris’te Louvre Arkeoloji Müzesi’ni ve Berlin’deki Pergomon Arkeoloji Müzesi’ni gezdim.

Emekliliğimiz iyi geçiyor. 30-40 yıl çalıştım, bölgemizin tarihini yazdım. Araştırmacı ve amatör arkeolog oldum.

                                    (Yeni İnebolu Gazetesi, 1 Şubat 2019)


Etiketler:
Bu haber toplam 1731 defa okundu

YAZARLAR