Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
<center> TERMESSOS GEZİSİ </center><center><font color=’blue’> Semih Dilek (İnebolulu Tur Rehberi)  </font></center>
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Abana’da Bir Tekne Yapımcısı Daha:
SERDAR AYDEMİR

<center> Abana’da Bir Tekne Yapımcısı Daha: </center><center><font color=’blue’> SERDAR AYDEMİR </font></center>
09.02.2019 / 01:22


Abana’daki lise öğreniminin ardından 9 Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bitiren Serdar Aydemir (Varol Aydemir’in oğlu, 1972) 45 yaşına dek İstanbul’da türlü alanlarda sürdürdüğü iş yaşamının ardından, doğup büyüdüğü topraklara (Abana) dönerek tekne yapımına başladı.

Abana Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı görevini de yürüten, İşyeri Abana liman bölgesinde bulunan Serdar Aydemir, kedisi ve kapı komşusu köpeklerle birlikte; denizin kıyısı nda, yeşilliklere yakın, balıkçıların arasında, ağaç kokuları içinde dingin bir yaşamın kapılarını araladı.S3Tümü denizin kıyısından geçen bir “parkur”da akşam koşuları yapan Aydemir için bundan böyle “elden düşmeyen telefon, trafik, kalabalık, gürültü, koşuşturma” yok.S5

Neden Abana’ya döndün?“Kişilerin İstanbul’dan ilk ve en büyük tedirginliği genellikle trafiktir. Benim için trafik ikinci plandaydı. Her gün daha fazla bozulan ticaret ahlakı ve insanların günlük yaşamdaki ahlak anlayışları ilk nedenimdi. Sonrasında trafik, çarpık kentleşme, kargaşa, kalabalık, gereksiz pahalılık, Suriyeliler vb. Bir kentte her şeyin bu denli çok olması bana da ‘çok’ geldi.”S4Ve Abana!“Memleketimin Abana olması nedeniyle, büyük kentlerden gitmek isteyen birçok kişiye göre şanslıydım. Çünkü Abana, Karadeniz’in en güzel ilçelerinden birisi. Ancak, burada ne iş yapacaktım? Başlarda türlü işler düşünsem de, baba mesleği de olan tekne onarımı ve iyapımına yöneldim. Görüştüğümüz zamanlarda sık sık Arkadaşlarımızla da söyleştik. Tekne yapımı ustalık isteyen, yoğun emek isteyen bir iş olduğu için nasıl başlayacağımı, nasıl yapacağımı iyi planlamam gerekiyordu. Tekne onarımı için Kurucaşile’den kısa süreliğine gelen Ahmet Ertağ Usta’nın (1980) da yardımıyla 6,5 metre boyunda bir teknenin yapımına başladım. Başlarda çok zorlanmama karşın, yaptıkça öğrenerek tekneyi bitirdim ve bu işe başlamış oldum. Sonrasında daha küçük bir sandal yapımına başladım, o da bitmek üzere. Zamanla daha hızlı ve nitelikli işler çıkaracağıma inanıyorum.”S6Tekne Yapımcılığı Abana’da Gelişebilir Mi?S7“Her yerden kolay ulaşılabilecek ve hızlıca alıcısına ulaşılabilecek bir bölgedeyiz. Kestane ağacı konusunda varsılız. Sanayi alanında öteki sektörlerdeki kısıtlı olanaklarımız düşünülürse, tekne yapımına dört elle sarılmamız gerektiğini düşünüyorum. Başlarda bana yardımcı olan Ahmet Usta da sanırım bu avantajlarımızı gördü ve burada bir işyeri açtı. Belediyemiz de bize destek olur ve tekne yapımı için bir sanayi bölgesi oluşturulabilirse, elele verir ve çok çalışarak Abana’yı bu sektörde “marka” haline getirebiliriz” (Özcan Yılmaz).


Etiketler:
Bu haber toplam 355 defa okundu


YAZARLAR