Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
<center> TERMESSOS GEZİSİ </center><center><font color=’blue’> Semih Dilek (İnebolulu Tur Rehberi)  </font></center>
ABANALI AYDINLAR ORTADA YOK!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ayancık HES’in İki ‘Müdür’üne
‘HAPİS CEZASI!’

<center> Ayancık HES’in  İki ‘Müdür’üne  </center><center><font color=’blue’>‘HAPİS CEZASI!’ </font></center>
06.12.2018 / 01:15


Ayancık’ta, “İlk Elektrik Enerji Üretim Sanayi AŞ”ce yapılan Ayancık HES’in 2 yetkilisi “hapis cezası”na çarptırıldı.

Sanıklardan Mehmet Ali Özmenek’in Ayancık HES Su İletim Hattı’nın Cevizli Mahallesi’ndeki “Trapez Kanal”ın işlerini yürüten Mars Yapı adlı yüklenici kuruluşun “proje müdürü”dür. Öteki Sanık İbrahim Atay da, bu kuruluşun “şantiye şefi”dir.

Sanıklar, “…kontrolsüz olarak dökülen hafriyat toprağının ormanlık alanda tahribata yol açtığı, duyarlılığı düşük olan orman toprağım da harekete geçirerek büyük kütleler halinde heyelanlara yol açtığı, bu durumun da ilçe merkezini tehdit eder boyuta ulaştığı gibi açık kanal kazısı sırasında çıkan hafriyat toprağının uygun depo alanlarına konulması yerine firma tarafından ormanlık alna ve çevreye zarar verecek şekilde rastgele atıldığı, bu durumun yer yer heyelanlara yol açtığının belirtildiği…” gerekçesiyle “18’er ay hapis cezası”na çarptırıldılar.

Ayancık Çevre Koruma Derneği Başkanı Mukaddem Sarısoy:

Ayancık HES'in yapımında çevreyi kasten kirlettiği mahkeme kararı ile kesinleşmiş olup suçlular hakkında ayrı ayrı olmak üzere 18 ay hapis cezası verilmiştir. Asıl önemli olan ise Ayancık HES'i yapan firma çevreyi kasten kirletirken, hafriyat toprağı yönetmeliğine göre sorumlu resmi kurumlar seyirci kaldığından çevreye verilen zararların ve ağaç katliamlarının boyutu artmıştır. Asıl sorgulanması gereken budur. ‘Bir sevdadır Ayancık’ demekle sevilmiş olmuyor. 2008 yılından günümüze kadar ben ve arkadaşlarım çevreye zarar veren oluşumlarla elimizden geldiğince mücadele verdik. Ayancık HES’in inşaatının başlangıcından günümüze kadar gecen süreç hakkında Ayancık Çevre koruma Derneği olarak halkımızı bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.”

(Bu haber “ayancikdogus.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 220 defa okundu