Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
<center> TERMESSOS GEZİSİ </center><center><font color=’blue’> Semih Dilek (İnebolulu Tur Rehberi)  </font></center>
ABANALI AYDINLAR ORTADA YOK!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hayvan Çiftliğinin Gübresinden Sağlanan Enerjiyle
DEVREKANİ KENT MERKEZİ’NİN YARISININ ELEKTRİK GEREKSİNİMİ KARŞILANIYOR

<center> Hayvan Çiftliğinin Gübresinden  Sağlanan Enerjiyle  </center><center><font color=’blue’> DEVREKANİ KENT  MERKEZİ’NİN YARISININ ELEKTRİK GEREKSİNİMİ  KARŞILANIYOR </font></center>
05.12.2018 / 00:53


Devrekani İlçesi’ndeki hayvan çiftliğinden çıkan “gübre”den sağlanan enerjiyle, 6.000 oturanı olan ilçenin (Devrekâni) konut elektrik gereksiniminin yarısı karşılanıyor.

1.750 büyükbaş kapasiteli Gökkale Tarım ve Hayvancılık işletmesi’nde, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) alınan “karşılıksız yardım” (hibe) destekleriyle “biyoenerji kuruluşu” kuruldu.

İşletmede çıkan “hayvansal gübre”den önce elektrik; daha sonra da “organik sıvı” ve “pelet gübre” üretiliyor.

Sıfır atık” savsözüyle üretim yapan kuruluştan sağlanan elektrik enerjisi, hem çiftlikte hem de ilçede kullanılıyor.

Çiftliğin İşletme Müdürü Selim Dere, işletmede günlük yaklaşık 24 ton süt üretimi yapıldığını söyledi.D3KUZKA ve TKDK yardımlarıyla "Hayvansal Atıklardan Biyogaz Üretim Projesi"ni yaşama geçirdiklerini aktaran Dere, "Yenilenebilir enerji tesisimiz ile elektrik enerjisi, aynı zamanda günlük 7 ton sıvı ve 2 ton peletlenmiş organik gübre üretiyoruz" dedi:

"Çevresel atıklardan kurtulup nasıl çevre dostu bir üretim yapabiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Çevreye verdiğimiz zararı en aza indirirken bir yandan da işletmemize de getirisi olsun istedik. Yenilenebilir enerji kaynakları ile bu tür üretim yapmak önemli. Doğada tükettiğimiz enerjilerin büyük bölümü fosil yakıtlara dayanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, rüzgar, güneş, biyogaz, denizlerin gelgitleri şeklinde sıralanabilir. Biyogaz biyoküt teknolojisiyle hayvansal ve bitkisel atıkları kullanarak elektrik üretimi yapıyoruz.

"Bizim bağlı bulunduğumuz ilçe (Devrekâni), yaklaşık 6 bin nüfuslu. Bu ilçenin kullanılan konut elektriğinin hemen hemen yarısını biz bu işletmede üretiyoruz. Aynı zamanda 5 bin dekar arazide bitkisel üretim yapıyoruz. Bu üretimi de tesisimizden çıkan tamamen organik sıvı ve peletlenmiş gübreyle yapıyoruz. Bu arazilerde organik şekilde çevre dostu olarak üretimimizi gerçekleştiriyoruz."

"Hayvansal ve bitkisel atıklar toprak ve yer altı suları için tehlikeli çevresel atıklar içeriyor. Hayvan gübrelerinden açığa çıkan metan gazı, sera etkisi yapmakta yani atmosfer için tehlikeli. Biyogaz üretirken elde ettiğimiz metan gazını jeneratörlerde yakarak doğadaki zararlı etkisini ortadan kaldırmış oluyoruz. Fosil yakıtlara bağlı kalmadan çevre dostu yenilenebilir, sürekliliği olan bir yöntemle hem elektrik hem de organik gübre üretimi yapıyoruz."

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç:

"Kalkınma ajansları; kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini geliştirerek kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlayıp, yerel potansiyeli harekete geçirme suretiyle bölgesel kalkınmayı hızlandırmak amacıyla kurulmuş yapılardır. Bölgemizdeki işletmelerin rekabet güçlerini artırmak amacıyla çeşitli destek programları tasarlıyoruz. İktisadi kalkınma ve mali destek programı kapsamında 41 projeyi hayata geçirdik. Bunlardan biri de Gökkale Tarım ve Hayvancılık İşletmesi'nin biyogaz üretim tesisi projesi. Bu proje ile elektrik enerjisi üretimi ve atıkların değerlendirilmesi amaçlanmaktaydı. Sıvı ve katı atık gübreler de tesiste üretilmekte. Yıllık 2 bin 500 ton fermente atık ve 25 bin ton civarında da sıvı atık gübre bu tesiste üretilmekte."

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 277 defa okundu


YAZARLAR