Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İNEBOLU’NUN YERİ
<center> Salim YILMAZ </center><center><font color=’blue’> ABANA-İNEBOLU YOLUNUN YAPILMASI </font></center>
<center> TERMESSOS GEZİSİ </center><center><font color=’blue’> Semih Dilek (İnebolulu Tur Rehberi)  </font></center>
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Yazımızı Basından Seçtik ÇATALZEYTİN MEKTUBU GAZETESİ:
ABANA GENÇLERBİRLİĞİ VE FAHRİ YAZGAN

<center> Bu Yazımızı Basından Seçtik ÇATALZEYTİN MEKTUBU GAZETESİ: </center><center><font color=’blue’> ABANA GENÇLERBİRLİĞİ VE FAHRİ YAZGAN </font></center>
18.11.2018 / 00:45


          Salim YILMAZ

Fahri Yazgan (1914), İstanbul Kabataş Lisesi’nde okudu.

Abana Gençlerbirliği’ni 1937’de kurdu. Takımında ve Kastamonu Karması’nda oynadı. O zaman ilimizde yalnızca Kastamonu ve İnebolu’da spor kulubü vardı.

Fahri Yazgan’ın önderliğinde Abana tarihine altın sayfalar yazılmıştır.

Fahri Yazgan, ilk iki futbol alanının yapımını anlatyor:

“…Cevizlik’ diye adlandırılan yerde ilk sahamızı kurduk. O ara köy idaresinin büyük emeklerle oraya diktiği fidan halinde çınarlar vardı. Ama çaresiz, yine onların izniyle çınarların çoğunu kaldırdık. Büyük ceviz ağaçları vardı, şimdi zaten birkaçı durur, o büyük ceviz ağaçlarını da kestik. Yalnız, uğraştık, hamamı yıkamadık. (...) Bu maçı (Ayancık) kabul edelim, ama bu maça layık bir de saha yapalım. (...) Erkekler daha çok kazma işine girişiyorlar. Ve gördüğümüz hamamın arkasındaki tepe kısmından kazmak suretiyle küfe küfe toprak kadınlarımız tarafından günlerce sırtta çekilerek o kumların üzerine dolduruldu, üzeri ıslatılarak, öküzlerin çektiği mermerden, küçük bir silindir gezdirildi ve yüzeyde az çok bir sertlik meydana getirildi. Dümdüz bir saha oldu. Kaleleri koyduk yerlerine. Hatta hiç unutmam, ilk kale ağlarını satın alacak paramız yoktu. Yerli balıkçılarımız ilmek edip örebildikleri kadar ördükleri ağları kendi elleriyle kalelerimize taktılar. Sonra muhteşem Ayancıklılar geldi. Biz, İnebolu’dan takviye alarak maça çıktık ve Ayancık’ı 2-1 yenerek Abanalılara ilk büyük imtihanımızı verdik (6 Haziran 1937). Bütün vilâyette bomba tesiri yaptı. Bir sürpriz oldu. Küçücük, çok küçücük Abana Bucağı’nın spor kulubü, koskoca Ayancık’ı devirmişti!” (Abana Gazetesi, 24 Eylül ve 28 Kasım 1970).

Fahri Yazgan, Abana’ya çağdaşlığı getirdi.

Ulusal bayramlar coşkuyla kutlanırdı. Fahri Yazgan söylev” söyler, ben de arkasından Atatürk’ün “Gençliğe Hitabe”sini ezbere okurdum.

Dündar Şenol (1934), Abana Gençlerbirliği’nin etkisini şöyle yorumlar:

“Ben Avrupa’da tutunmamı Abana Gençlerbirliği okulundan aldığım eğitime borçlu sayıyorum. Her gittiğimiz yerde Abana bayrağını gurur duyarak taşıyoruz. Tüm arkadaşlarımın bu okulun değerini iyi bilmelerini ve spor yaşamlarını düzenli tutmalarını dilerim” (Abana Gazetesi, Eylül 1993).

Fahri Yazgan’ın sağlığında (ölümü 1981) Ağabeyim HTY (1933) şöyle yazdı:

“…Çok partili yaşama girdiğimiz 1945’ten başlayarak Atatürk devrimleri yavaş yavaş yozlaşmaya başlarken, Abana’da ters yönde bir gelişme görüyoruz: Abana’nın ‘tek adam’ı Fahri Yazgan (1914), bu tarihlerde Abana’daki on yıllık çalışmasının ürününü devşiriyordu. Abana’da devrimci bir gençlik yetişmişti ve bu gençlik artık Abana demekti. 40-45 yaşlarındakiler bile kendilerini genç sayıyor, ilgiyle izlenen oyunlara, temsillere, gösterilere ‘fiilen’ katılıyordu. Başka bir deyimle halk gençleşmişti. Türkiye’nin öteki yerlerinde devrim bayrağını gençlerle beraber devlet kesiminde görev alanlar taşırken, Abana’da bu işi halk yapıyordu. O yıllarınAbanasındaki bu devrimci kuşak bilinçli miydi? Kuşkusuz değildi. Ama tüm gençliği etkileyen Fahri Yazgan, İstanbul kültürü almış bir aydındı. Çeşitli konularda kendini yetiştirmiş, kendine özgü görüşler edinmişti. Okumak, yeni şeyler öğrenmek alışkanlığını yaşamının sonuna dek sürdürecekti. Abana’daki bu bilinçli, her şeyi iyi bilen ve de iyi futbol oynayan kişi, gençliği iyice etkilemiş, bir çeşit ‘dikta’ kurmuştu. O yılların Abanasında ‘gerici’ ya da ‘tutucu’ dediğimiz kişiler yok muydu? Kuşkusuz vardı. Ama o yıllarınAbanasında gericilik ‘geçer akça’ olmadığından (şimdiki devrimcilik gibi), bu gericiler seslerini çıkaramadığı gibi, kendilerini zaman zaman devrimci eylemlere katılma zorunluluğunda sayıyordu. Tıpkı, Türkiye’nin ‘tek adam’ı Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığındaki Türkiye gibi” (Abana Gazetesi, 15 Ekim 1979).

1955’te biz Gölköylüler, Abana’da kamp kurunca, Abana Gençlerbirliği’yle “maç” yaptık. İlk yarı 4-0 öndeydik. İkinci yarı Lütfi (Aydıner) ve Vedat abiler (Gürsoy) de oyuna girdi ve maçı 5-4 Abana kazandı.

O akşam bizim kampa gelen Lütfi Ağabey, Gençlerbirliği’nde oynamam için kamp yönetiminden izin aldı.

Gençlerbirliği’ndeki ilk oyunumu o yıl İnebolu’ya karşı oynadım. 3-1 yenildik.

ABANA FUTBOL ALANLARININ ÖYKÜSÜ

1- İlk futbol alanı 1936’da Cevizlik’te kuruldu.

2- Fahri Yazgan’ın, yapılışını anlattığı ikinci alan, bugünkü Abana Tatil Köyü havuzunun (Abana Aqua Park) güneyinde kaldı. Bugünkü havuzun yeri o zaman denizdi. Topun denize kaçmaması için, denizden yana duvar çekildi. 1950’ye dek, belediyeden başlayarak Abana-Hacıveli yolunun denizden yanında hiçbir yapı yoktu.

3- Üçüncü alan bugünkü hükümet konağı ve bahçesinin yerine yapıldı. Burası daha önce hiç kullanılmamıştı. Özellikle belediyeden yanı azgın diken ve yaban gülleriyle kaplıydı.

4- 1977’de hükümet yapısına başlanınca gençler bir süre alansız kaldı ve geçici olarak kalelerini Zeytinlik’e kurdu. 4. alan, Beşevler’in denizden yanına (bugünkü İlhan Şekerci Parkı) yapıldı. Dallas adı verilen, Rasim Yüksel’in (1934) yaptırdığı Abana’nın en büyük iki yapısının temel kazılarının toprağı bu alana dökülerek, 1978’de tamamlandı. 1981’deki büyük deniz azgını bu alanın yarıya yakınını götürdü. Gençler yine bir süre (alan onarılana dek) Zeytinlik’te kaleler kurarak çalıştı.

5- Son alan Ezine Çayı düzlüğündeki sanayi çarşısının kuzeyine (Harmason Köprüsü’nün güneyi) yapıldı (1991). Alanın çimlendirme çalışmaları iyi yapılamadığından, ancak 1998’de lig karşılaşmalarına açılabildi (HTY’nin Abana Belgeseli’nden derlendi).

                   (Çatalzeytin Mektubu Gazetesi, 31 Ekim 2018)


Etiketler:
Bu haber toplam 953 defa okundu


YAZARLAR