Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karadenizli Balıkçıların Umudu
DENİZ SALYANGOZU

<center> Karadenizli Balıkçıların Umudu  </center><center><font color=’blue’> DENİZ SALYANGOZU </font></center>
06.06.2016 / 04:43


Denizlerde balık avı yasağının 15 Nisan'da başlamasıyla Karadenizli balıkçıların umudu, deniz salyangozu oldu.

Samsun ve Sinop'ta bulunan kuruluşlarca, başta Çin, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD olmak üzere pek çok ülkeye deniz salyangozu dışsatımı yapılıyor.

Dalgıçlarca 5 ile 25 metre derinlikten tek tek toplanan deniz salyangozu, fabrikalarda yüksek dereceli suda kaynatıldıktan sonra temizleniyor ve eti kabuğundan ayrılıyor.

Fabrikada temizlenen deniz salyangozunun eti gibi kabuğu da başta Çin, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD olmak üzere pek çok ülkeye satılıyor.

Bölgedeki bir kuruluş adına konuşan Mustafa Sadık:

"Salyangozlar denizde dalgıçlar tarafından tek tek avlanıyor. Salyangoz, işlenmesi çok zor bir ürün. Sırayla 2 tür yıkamadan geçiriliyor. Denizden çıkan pislikler temizlendikten sonra kalibre makinesinde boyutlarına göre ayrılıyor. Daha sonra klorlu bekleme havuzlarına dökülüyor. Burada yaklaşık bir saat bekletiliyor. Kasalara konularak 10 kilogram olacak şekilde tartılıyor. Ardından sıfırın altında 35-40 derecede şoklanıyor. Bir gün burada kalıyor. Ardından paketlemeye geçiyor. Paketlendikten sonra sıfırın altında 18 derecedeki soğukhava depolarında bekletiyoruz. Daha sonra ihraç ediyoruz. Etinden ayrılan kabuğu ise daha çok Uzak Doğu ülkelerine ahtapot avında kullanılması için ayrı satıyoruz."

Salyangoz etinin kilogramının yaklaşık 5 dolar, kabuğun da 50 sent olduğunu belirten Sadık, Türkiye ekonomisine yılda 15 milyon dolar kazandırdıklarını söyledi.

Geçmiş yıllara oranla deniz salyangozunun daha az çıktığına vurgulayan Sadık sürdürdü:

"Salyangoz 4 veya 5 yılda belirli bir büyüklüğe ulaşıyor. Son yıllarda boy küçülmesi yaşanmaya başlandı. Artık denizde avlanma azalıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yeni düzenlemeleriyle inşallah sürdürülebilir bir düzeye geleceğine inanıyoruz."

Sadık, kuruluşların dışsatım çokluğunun kimi yıllar 800 tona dek çıktığını, 2016'da 5 milyon dolarlık dışsatım amaçladıklarını sözlerini ekledi.

(Bu haber “kastamonuhaber.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 7312 defa okundu