Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sürdürülebilir Turizmde
KÜRE DAĞLARI ATILIMI

<center> Sürdürülebilir Turizmde  </center><center><font color=’blue’> KÜRE DAĞLARI ATILIMI </font></center>
09.05.2016 / 05:29


Tüm Karadeniz ülkelerinde sürdürülebilir kırsal turizmin geliştirilmesi için bir “ekoturizm ağı” oluşturmayı amaçlayan “Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Programı”, ilk ulusal “ofis”ini  Küre Dağları bölgesinde açıyor.

Küre Dağları Ekoturizm Derneği (KED) ve İngiltere merkezli Sustainable Rural Development International (SRDI) ortaklığıyla yürütülen Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Projesi kapsamında 6 Mayıs’ta Pınarbaşı’nda Küre Dağları Ekoturizm Derneği Merkezi açıldı.

KED Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Yürütücüsü Dr İsmail Menteş:

“Dernek olarak programın Türkiye’deki ilk adımlarını attığı 2013 yılından bu yana etkin olarak sürecin içindeyiz. Programın Türkiye’de Küre Dağları ile yola çıkması bizim için önemli bir fırsat. Kırsal kalkınmayı öne çıkarıyor oluşu ve yerel halkı sürecin merkezine alması nedeniyle program, KED’in sürdürülebilir turizm anlayışı ile tam olarak örtüşüyor. Bu yaklaşımı önce Küre Dağları ve çevresinde güçlendirmek, ardından da tüm Karadeniz Bölgesi’nde yaygınlaştırmak istiyoruz.”

İngiltere merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan SRDI’nin Yönetim Kurulu Üyesi Richard Shepard:

Türkiye’nin özellikle Karadeniz Bölgesi sürdürülebilir kırsal turizm için eşsiz imkanlar sunuyor. Programın Türkiye’de nereden başlatacağımız araştırırken Küre Dağları, doğal ve kültürel yapısının yanında sürdürülebilir turizm konusundaki çabalar dolayısıyla bizi çok etkiledi. Bölgede KED gibi etkin bir sivil toplum kuruluşunun bulunuyor olması da bizim için ayrıca önemli, çünkü program yerel örgütlenmeler üzerine kurulu. Dört yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarda ulusal ofis kurma noktasına gelen ilk ülke Türkiye oldu. Buradan edinilecek deneyimlerin, hem programın hem de Türkiye’de sürdürülebilir kırsal turizmin geleceğine çok olumlu katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Karadeniz Sürdürülebilir Kırsal Turizm Projesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği destekli Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında gerçekleştiriliyor.

Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konuda biraraya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, “karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform” olarak geliştirildi.

(Bu haber “kastamonugundemgazetesi.com”dan derlendi)


Etiketler:
Bu haber toplam 7296 defa okundu