Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
<center> 75. Yıl  Parkı’ndaki </center><center><font color=’blue’> ÇAY BAHÇESİ </font></center>
RAMİZ  BEY (Yeniden Düzenlendi)
BİZİM AİLE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BÖLGEMİZDE PETROL ARANACAK

BÖLGEMİZDE PETROL ARANACAK
KARADENİZ’İN TÜRK SULARINDA BUGÜNE DEK 60 BİN KM2 ÜÇ BOYUTLU; 14 BİN KM2 ÜÇ BOYUTLYU SİSMİK ARAMA VE 6 DERİN DENİZ SONDAJI YAPILDI
02.08.2013 / 12:50
Karadeniz`de petrol ve doğalgaz arayan TPAO, bu çalışmalarını hızlandırdı.

Norveç’ten alınan Barbaros Hayrettin Paşa sismik gemisi önce Batı Karadeniz`i daha sonra da tüm Karadeniz’i taradıktan sonra Akdeniz’e geçecek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açıklarında araştırma yapacak.

Akçakoca ile Sinop arasında 8 bin 600 kilometre sismik araştırma yapılacak.

Romanya`nın Karadeniz açıklarındaki Neptün-1 kuyusunda geçen yıl 40 milyar metreküpten çok doğalgaz bulunması Karadeniz’e ilgiyi artırdı. Dev kuruluşlar Türkiye de içinde 5 ülkenin karasularındaki 12 farklı bölgede petrol ve doğalgaz arıyor.

TPAO`nun Karadeniz`deki arama çalışmaları için bugüne dek 2,5 milyar dolar harcama yapıldı:

Karadeniz`in Türk sularında bugüne dek 60 bin kilometrekare iki boyutlu, 14 bin kilometrekare üç boyutlu sismik arama ve 6 derin deniz sondajı yapıldı.

TPAO, Batı Karadeniz`de Akçakoca, İnebolu ve Sinop açıklarında aramalar yapmak için Shell ile ortaklık anlaşması imzaladı. Buna göre bölgede önce 1.500 kilometrekare üç boyutlu sismik araştırma yapılacak, ardından sondaja geçilecek.

Karadeniz`de bugüne dek yapılan aramalarda Istıranca’daki doğalgazın dışında sonuç alınamadı. Ancak bugüne dek yapılan 6 sondajın petrol ve doğalgaza ulaşmak için çok az olduğu, Norveç’in denizdeki petrolü 40`ıncı kuyuda bulduğu belirtiliyor.

(Bu haber “kastamonupostasi.com”dan özetlendi)Etiketler:
Bu haber toplam 7826 defa okundu